The 26th ifva Awards - Finalist
Finalist works will be showcased during “The 26th ifva Festival” in March 2021. Results will be announced and presented during “The 26th ifva Awards Presentation Ceremony”.
 
Stay tuned for more festival programmes!
Enjoy 20% off on advance booking
Open Category
#Finalist Showcase Programme 1: 4/3 (Thu) | 8pm | 119’ | Louis Koo Cinema, Hong Kong Arts Centre | Hong Kong | HK$ 80/64* | With after-screening discussion
^Finalist Showcase Programme 2: 5/3 (Fri) | 8pm | 120’ | Louis Koo Cinema, Hong Kong Arts Centre | Hong Kong | HK$ 80/64* | With after-screening discussion
 
#Dream Residue
Chan Tze-woon
#Blue Hour
Ip Siu-chung
#Night is Young
Kwok Zune
#Home, and a Distant Archive
Dorothy Cheung
#Yuen Yeung
Leung Ming-kai, Kate Reilly
^Mummy
Tsang Chung-yin
^The Truth of the Dead YouTubers
Leung Cheuk-lam
^Eternal Sunshine
Ho Yuk-fai
^Loves, with love
Chan Po-man Jomin
^This Is Not The End
Chan Kam-hei
Youth Category
Finalist Showcase : 6/3 (Sat) | 2:30pm | Louis Koo Cinema, Hong Kong Arts Centre | Hong Kong | HK$ 80/64* | With after-screening discussion
 
Reunion
Wong Yuet-tung
Birthday Wish
Sung Ting-hin
In Pursuit of Love
Leung Ching
Days of Being Grounded
Chan Po-yan
Judging
Luo Yi-ming
Mr.Tse
Lee Nim-chung
Terrolice
Lee Nim-chung
-.079.-
Lee Nim-chung
Memories of School
Tong Pak-him
Solution:Love
Chan Lok-ching Sunnie, Chan Long-ning, Woo Hiu-lam
Animation Category
Finalist Showcase : 13/3 (Sat) | 2:30pm | Louis Koo Cinema, Hong Kong Arts Centre | HK$ 80/64* | With after-screening discussion
 
HereAfter
Lui Wai-hang Jack, Wong Wun-ki Winki (Hong Kong)
Kill Danny
Leung Chun-tat, Law Lok-hei, Wu Hau-chung (Hong Kong)
Balloons
Tse Zi-yi (Hong Kong)
Be With Me
Bigsoil (Hong Kong)
Mountains and Seas - Village of Muds
Nicboy (Hong Kong)
How My Grandmother Became A Chair
Nicolas Fattouh (Lebanon)
GUNKWORLD
Chee Wen-jian Mark (Singapore)
BLANKET TALK
Jennifer Li, Shanman Chang, Peng Chia-wei (Taiwan)
Closet
Lee Hsin-tien (Taiwan)
Buoy
Chang Chia-ning, Huang Chien-hua, Shen Li-chen (Taiwan)
Media Art Category
Finalist Exhibition: 2-14/3 | Pao Galleries, Hong Kong Arts Centre | Free Admission
 
Aesthetics and Freedom of Human Beings
Chan Kwan-chi (Hong Kong)
Awakening(1)
Hu Ching-chuan (Taiwan)
Give No Words but Mum
Lo Lai-lai Natalie (Hong Kong)
Living to Die
Hoi In-wai Kelvin (Macau)
Modern Body
Katsuki Nogami (Japan)
Spectrum
Mari Ohno (Japan)
Spirotrope
Witaya Junma (Thailand)
The Puzzle I
Angela Yuen (Hong Kong)
Unerasable Characters II
Winnie Soon (Hong Kong)
What Are You Watching
Zhou Zixuan (China)
(1) Awakening Artwork © Hu Ching-chuan & Chi-Wen Gallery All rights reserved
Asian New Force Category
Finalist Showcase: 12/3 (Fri) | 7:30pm | Louis Koo Cinema, Hong Kong Arts Centre | HK$ 80/64* | With after-screening discussion
 
The Visit
Azadeh Moussavi (Iran)
God's Daughter Dances
Byun Sung-bin (South Korea)
Drifting
Bo Hanxiong (China)
Mina's World
Shaho Zandi, HamidReza Sayyad Daryabakhsh (Iran)
Heading South
Yuan Yuan (China)
One Night Two Threads
Emi Saito (Japan)
The Child of Nowhere
Dio Wang (Taiwan)
Weekend
Ario Motevaghe (Iran)
I am Wounded
Orkan Bayram (Turkey)
COFFIN MAKER
Amir Karami (Iran)